oto I owo

Teksty dyżurne

Posted in Uncategorized by hajton on 12 grudnia 2016

imagesPosługujemy się nimi na co dzień. Nie krótsze niż słowo, nie dłuższe niż zdanie. Sytuacyjne wytrychy. Środowiskowe szablony.

Wynalazca w chwili olśnienia: „Przecież to oczywiste!”

Zapoznany prorok: „To musiało się tak skończyć!”.

Rozmówca, którzy niedosłyszy: „Jeszcze raz!” (tu wszakże zalecałbym ostrożność, aby nie skończyło się tak, jak w pewnej piosence Starszych Panów).

Kibic, rozdarty między: „Nic się nie stało!” a „Jeszcze jeden!”.

Muzyk schodzący z estrady, (tu w wersji czeskiej, którą kiedyś usłyszałem i do dzisiaj nie mogę ochłonąć z zachwytu): „Alem se posral kurantu!” (kurant – francuski taniec dworski, część suity barokowej), co można uniwersalnie przetłumaczyć: „Trochę mi nie wyszło”.

Literat. Kiedyś, w chwili frustracji robił kulkę z papieru, darł go lub wrzucał do ognia (ewentualnie wszystko po kolei). Dziś jest trudniej. Uderzanie ręką w komputer kończy się kontuzją ręki lub awarią komputera. Dlatego pisarze już w książkach używają tekstów dyżurnych. Uważny czytelnik zauważy ich tam całe mnóstwo.

Polityk. Tekstów dyżurnych ma pod dostatkiem. Bo musi je zmieniać wyjątkowo często. Czy rozmówca pyta wprost czy podchwytliwie? Jaką stację, gazetę, portal reprezentuje? Czy jesteśmy przed czy po wyborach? Jak bardzo przed, jak bardzo po? Jaka jest aktualna linia dyżurna? Czy można się więc dziwić, że przedstawicielom tej grupy społecznej zdarzają się czasem wpadki i lapsusy?

A na koniec zagadka: jak brzmi dyżurne określenie kogoś, kto mówi: „Jam nośnikiem wartości i przykładem! Ja dobry i piękny! Wy i oni – odrażający, brudni, źli.” Idyjota, pomyślicie może? A nie, bo patryjota!

A ten, który uznaje rasizm za największą hańbę ludzkości? No tak, ja też myślałem, że to chrześcijanin. A to tylko lewak.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: