oto I owo

„Musi tak być? Tak musi być!”

Posted in Uncategorized by hajton on 20 lipca 2016

Beethoven op 135 grave„Napastnicy zaczęli unosić ramiona, starając się nie uronić cennej a złowieszczej zawartości zaciśniętych pięści. Zrozumiałem, że mój czas się zbliża. Jeszcze moment a rzucą we mnie śmiercionośną mieszaniną. Podniosłem głowę. Na zaokrąglonym sklepieniu sufitu widniał czarny, prawdopodobnie płomieniem świecy wykonany napis: Muss es sein? Es muss sein!” 

Pamiętny cytat nie bez powodu wrył się w pamięć Bartosza Czarnoleskiego. Altowiolista znajduje się na tropie sensacyjnej zagadki historycznej, która zajmuje jego umysł we śnie i na jawie. Dlaczego ostatnią część swego ostatniego dzieła Ludwig van Beethoven opatrzył pytaniem: Muss es sein? (Musi tak być?) i odpowiedzią: Es muss sein! (Tak musi być!). Czy w pełni świadom, że będą to jego ostatnie takty, nie mógł się zdecydować na skomponowanie finału? I dopiero, ulegając presji wydawcy, z rezygnacją, ale i nadzieją dopisał słynne motto? Wśród badaczy Beethovenowskiej spuścizny są jednak i tacy, którzy uważają, że Kwartet op.135 wcale nie miał być ostatni; wręcz przeciwnie, tonacja F-dur zawsze otwierała u Beethovena nowy cykl kwartetów, a nie zamykała stary. Słowa zespolone są z melodią, w pytaniu – krańcowo dramatyczną, w odpowiedzi – zaskakująco pogodną. Jakby twórca postanowił nas zostawić z otuchą w sercu.

Część trzecią, Assai lento kompozytor również maluje dwiema barwami. Ciemną, ponurą, ciążącą ku ziemi jak suma wszystkich lęków i jasną, strzelistą, która w końcowym fragmencie wspina się ku niebu i zastyga przez moment na wysokim b, jak nadzieja, jak obietnica.

Przedtem Vivace, część druga. Nie znam drugiego utworu obdarzonego podobną dozą szaleństwa, które staje się energią w najczystszej postaci.

Allegretto otwierające Kwartet F-dur op. 135 jest jak dłoń wyciągnięta w przyszłość, jak pałeczka przekazana przyszłym twórcom w sztafecie rozwoju muzyki.

To wszystko do posłuchania – a również dowiedzenia się więcej o detektywistycznych zamiłowaniach Altowiolisty – już wkrótce, w sobotę trzydziestego lipca 2016 roku w Sali Kameralnej Filharmonii Szczecińskiej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: