oto I owo

199

Posted in zabawy literackie by hajton on 5 października 2015

UnknownNigdy nie piszę na objętość. Obce mi są założenia typu „tysiąc słów na dzień”. Nie lubię wymierzać długości zdań linijką ani ograniczać tekst do kolumny. Słowa muszą oddychać; to nie tylko treść, ale i melodia, która wybrzmiewa. Czas krótki, czas długi, nigdy ten sam. Tajemnicza zawiłość utrudnia odbiór, ale skrótowość nie może być celem samym w sobie. W przeciwnym razie jedyną literaturą staną się komiksy, a emotikony zastąpią słowo pisane.

Tym razem muszę jednak liczyć. Mój kolejny wpis – jeśli szczęśliwie do niego dojdzie – będzie nosił numer 200. W związku z małym jubileuszem postanowiłem ulec pewnej literackiej manii, której na imię „kod”. Jakich to już kodów nie mieliśmy: Kod da Vinci, Kod Szekspira, Kod Hitlera, Kod władzy, Kod uzdrawiania, Szyfr Aleksandra Wielkiego, Szyfr Matejki czy Tajemnicę szyfru marabuta wreszcie. Sam zakodowałem kilka tajemnic w Altowioliście i Ostatnim koncercie. Co by nie mówić, kod ma w sobie coś ponętnego. Pod warunkiem, że daje się zdekodować.

Dlatego postanowiłem zdeszyfrować swój własny blog (zrobię to, nawet jeśli rzekomy kod miałby okazać się bełkodem), sprawdzić, czy w gąszczu słów znajduje się trop prowadzący na sekretne terytoria. Jak chcę tego dokonać? Otóż z każdego wpisu wezmę jeden wyraz: z pierwszego – pierwszy, z drugiego – drugi, z trzeciego – trzeci, i.t.d. Sto dziewięćdziesiąt dziewięć otrzymanych słów spróbuję połączyć w zdania, poddając je oczywiście składniowej i gramatycznej edycji.

Na wszelki wypadek sprawdzam jeszcze, co o liczbie 199 mówi skarbnica wszechwiedzy, czyli internet. Już pierwsze wyniki budzą zdumienie. Książka Żyj zgodnie z rytmem wszechświata ma 199 stron, kurs tarota w przychodni ezoterycznej kosztuje 199 złotych, zaś po Warszawie kursuje autobus linii 199!

Ciarki chodzą mi po plecach…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: