oto I owo

Jezioro

Posted in miniatury literackie by hajton on 20 grudnia 2014

złota rybkaWszystko zaczęło się na początku sezonu. Przyjezdny wędkarz podobno złowił złotą rybkę. Podobno złowił, bo nikt tego nie widział. Podobno złotą, to znaczy taką, która spełnia co najmniej trzy życzenia. Zanim sensacyjną informację potwierdzono wędkarz wyjechał. Mówiono, że w pośpiechu. Nie dziwota, na pewno chciał sprawdzić stan realizacji swoich zamówień. Jedno zdawało się pewne: złota rybka wróciła do jeziora i każdy miał szansę ją wyłowić. Połowy trwały, pogłoska powoli rozpuszczała się w wodzie.

I kiedy już się prawie rozpuściła mały wędkarz wyciągnął niewielką rybkę. Nie była złota i nie mówiła. W zamian za to płakała. Płakała jak skrzywdzone dziecko. Przerażony wędkarczyk czym prędzej wypuścił rybkę do wody.

Od tego czasu podobne historie zdarzały się coraz częściej. Rosnąca ilość mieszkanek jeziora ulegała zainfekowaniu. Na haku nawet najbardziej sceptycznych moczykijów pojawiały się płaczące dziwa. Ryby odzyskały głos.

Coraz to nowe rzesze sportowców ściągały nad jezioro, chcąc na własne oczy i uszy przekonać się o niewytłumaczalnym fenomenie. W szczytowym momencie rozwoju tajemniczego wirusa nad całym jeziorem rozlegał się dziecięcy płacz. Wkrótce jednak zjawisko osłabło. Bowiem każdy, kto choć raz go doświadczył rezygnował z połowów. Bezzwłocznie i definitywnie. Pod koniec sezonu nad brzegami  jeziora nie było już ani jednego wędkarza. Od tamtej pory w Jeziorze Płaczno nie łowi się ryb. Mówi się, że tajemniczego wirusa lepiej z wody nie wywoływać.

 

Tekst ma swoje źródło w „Kręgach albo kolejności zdarzeń”.

 

 

Reklamy
Tagged with:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: