oto I owo

Piotruś i Wilk

Posted in muzyka by hajton on 20 lipca 2014

piotruś i wilkZnana i lubiana baśń muzyczna skomponowana przez Sergiusza Prokofiewa. Dla setek tysięcy, może milionów dzieci na całym świecie – pierwszy kontakt z muzyką symfoniczną, orkiestrą, sztuką sceniczną.

Role, jak to w bajce, obsadzone są według ludowych stereotypów. Najgorsza przypada Wilkowi.

Kiedy połyka on zacną Kaczuszkę wydaje się, że trudno będzie o szczęśliwe zakończenie. Aby podobny los nie spotkał innych przyjaciół – Ptaszka i Kotka – Piotruś musi stawić drapieżnikowi czoło. Z ich pomocą udaje mu się go pojmać. Wówczas okaże się, że Kaczuszkę da się jeszcze odratować, gdyż wygłodniały wilk połknął ją w całości i żywą. Bajka kończy się więc dobrze. Dla wszystkich z wyjątkiem Wilka, który co prawda również nie traci życia, jednak zostaje oddany w ręce Myśliwych.

Utwór doczekał się wielu nagrań dźwiękowych i filmowych. W polskiej wersji audio głosu narratorowi udzielił Piotr Fronczewski. Znana jest wersja filmowa, w której w rolę komentatora wciela się Sting.

Ale największy rozgłos zyskała międzynarodowa produkcja zrealizowana w łódzkim Se-ma-forze i uhonorowana Oscarem za Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany roku dwa tysiące siódmego. To wersja bez słownego komentarza, za to z epilogiem. Piotruś uwalnia Wilka z rąk prześladowców odzianych w zielone mundury.

Kilka lat temu moja holenderska orkiestra przygotowała spektakl obejrzany w trakcie serii koncertów przez kilka tysięcy dzieci. Narrator, znany holenderski aktor, wpadł na pomysł, aby przed rozpoczęciem przedstawienia zaprezentować widzom wizerunki głównych bohaterów. Pysk Wilka do złudzenia przypominał lico Władimira Putina. Spowodowało to protesty rosyjskich kolegów, jednak aktor nie miał zamiaru brać ich obiekcji pod uwagę.

Wielu spośród ówczesnych widzów przypomina sobie dzisiaj tamto przedstawienie.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: