oto I owo

Alfabet kompozytorów

Posted in muzyka, sztuka by hajton on 19 Maj 2014

Die SeejungfrauWłaściwie mini alfabet. Nie wartościujący. Ci, o których napisałem byli pierwszymi (nie mylić z pierwszymi lepszymi), którzy przyszli mi do głowy. Całkiem możliwe, że powstaną kolejne odcinki.

Albinoni Tomaso – słynnym Adagio brawurowo wdarł się na listę muzycznych evergreenów.

Bach Jan Sebastian – niektórzy twierdzą, że Bach jest boskim wysłannikiem. Niezwykłość jego muzyki polega na tym, że używając ciągle tego samego materiału, bez przerwy mówi rzeczy nowe.

Chopin Fryderyk – niezwykłe połączenie prostoty i finezji. Jego muzyka należy do najchętniej słuchanych we wszystkich zakątkach świata. Je się ją łyżkami, jak najpyszniejszy krem czekoladowy.

Debussy Claude – kompozytor, który udźwiękowił płótna impresjonistów.

Elgar Edward – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli wyspiarskiego patosu muzycznego. Twórca słynnego marsza Land of hope and glory.

Franck César – miejsce w historii zapewniła mu przepiękna Sonata A-dur na skrzypce i fortepian.

Grieg Edward – twórca najsłynniejszego początku w dziejach koncertu fortepianowego.

Haendel Jerzy Fryderyk – gdy Bach nasycał treścią każdą niemal nutę, on potrafił swoją muzykę wspaniale opakować. Królewskie Alleluja z oratorium Mesjasz zaśpiewa każdy.

Ives Charles – chcieć to móc, powiedział w iście amerykańskim stylu. Tworzył bez podstaw i bez kompleksów.

Leoš Janáček – twórca kwartetu smyczkowego inspirowanego nowelą Lwa Tołstoja „Sonata kreutzerowska”. Ciąg dalszy poniżej.

Kreutzer Rudolf – wsławił się zbiorem 42 etiud, które stanowią przekleństwo wielu pokoleń skrzypków. To jemu zadedykował Beethoven IX Sonatę na skrzypce i fortepian, zwanej odtąd Sonatą Kreutzerowską. Ta z kolei stała się inspiracją dla Tołstoja do napisania opowiadania pod tym samym tytułem; osnową dzieła są małżeńskie niesnaski.

Lutosławski Witold – przykład kompozytora, który na naszych uszach staje się klasykiem.

Mahler Gustav – w każdej symfonii próbował ziemskim sprawom nadać kosmiczne odniesienie. Z sukcesem.

Noskowski Zygmunt – jego poemat symfoniczny Step inspirowany jest „Ogniem i mieczem” Sienkiewicza. W młodości cenił Towiańskiego, nie ceniąc Chopina. Z czasem sytuacja się odwróciła, co daje nadzieję, że na zmiany nigdy nie jest za późno.

Ondrasek Czestmir junior, zwany „latającym” (dla odróżnienia od Ondraska Czestmira seniora, zwanego „pływającym”) – zapoznany twórca eterycznych polimetrii ludowych w formie kanonów zwierciadlanych.

Prokofiew Sergiej – neoklasyczny romantyk, awangardowy tradycjonalista. Gdyby nie jego Piotruś i wilk miliony dzieci nigdy nie zetknęłyby się z muzyką.

Ravel Maurice – La Valse, Bolero i wszystko jasne! Dla zaprzyjaźnionego pianisty, który stracił w pierwszej wojnie prawą rękę, skomponował Koncert na lewą rękę. Brzmi, jakby czterech pianistów grało oburącz.

Szostakowicz Dymitr – postać, która przez całe życie niepokoiła Stalina. Nie bez racji. Mimo cenzury, zakazów i nakazów, Szostakowicz przemycał w swej muzyce treści, które – mówiąc najogólniej – podważały niezachwianą, nieomylną i przewodnią rolę partii. Rzadki przypadek muzyki, która uchodzi za trudną, będąc w rzeczywistości przystępną i komunikatywną.

Trubadur – jegomość, który z powodzeniem świecko muzykował w średniowiecznej Francji. Również tytuł opery Verdiego (patrz niżej). A także członek popularnego w dwudziestym wieku zespołu, który zasłynął między innymi utworem Przyjedź, mamo, na przysięgę.

Verdi Giuseppe – kompozytor operowy zwany „włoskim Moniuszką”.

Wagner Ryszard – twórca „nieskończonej melodii”, która brzmi już półtora wieku.

Zemlinsky von Alexander – jeden z kompozytorów, którzy skryci w cieniu bardziej sławnych kolegów tworzyli muzykę poruszającą i szlachetną, jak choćby oparta na bajce Andersena symfonia Mała syrenka (Die Seejungfrau).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: