oto I owo

Gen oporu

Posted in miniatury literackie by hajton on 25 września 2013

krowyW pewnej kaukaskiej republice doszło do zamieszania, którego przyczyną było dziwne zachowanie krów. Bezwolne, zdałoby się, zwierzęta zaczęły wyczuwać ludzkie intencje. Jeśli człowiek zbliżał się do nich z zamiarem nakarmienia, napojenia lub przyniesienia ulgi w cierpieniu, zachowywały się poczciwie. Ale gdy tylko wyczuwały, że grozi im niebezpieczeństwo, nie pozwalały się zbliżyć. Zaś gdy zirytowani, a w końcu zdesperowani ludzie zaczęli stosować przemoc fizyczną, w te jakby diabeł wstąpił. Bodły, wierzgały, kopały i gryzły. Nie było takiej siły, która zmusiłaby je do poddania się ludzkiej woli. Wolały zginąć. Ale to znów nie odpowiadało praktycznym celom ludzi, którzy wolą dokonywać rzezi tam, gdzie ją wcześniej zaplanowali.

Po długich i burzliwych naradach naukowcy, autorytety moralne i przywódcy republiki stwierdzili:

– To gen oporu; krowy prawdopodobnie nie lubią być zabijane, zwłaszcza w celach konsumpcyjnych i użytkowych.

Jeden z uczonych mnichów przywołał nawet postać starożytnego filozofa, wedle którego ludzkie dusze mogą wcielać się w ciała zwierząt.

– Możliwe, że tym sposobem zabijamy i zjadamy naszych przodków i krewnych…

Po tych słowach zapadła długa cisza.

Postanowiono dać krowom spokój.

Zwierzęta złagodniały, żyły odtąd spokojnie, a nawet zaprzyjaźniły się z ludźmi. Swoim zachowaniem informowały ich o nadciągających huraganach i trzęsieniach ziemi. Zaś pewien drobny lecz wspaniale umięśniony gatunek, pasący się swobodnie na zboczach obfitujących w trawy, zboża i zioła, przekształcił się w pierwszej klasy wierzchowce. Oddziały kawalerii, które sformowano z nich i z najlepszych wojowników republiki zasłynęły daleko poza granice Kaukazu.

Ale zaufanie, którym zwierzęta obdarzyły człowieka okazało się przedwczesne. Kiedy gen oporu zniknął z ich kodu genetycznego, ludzie zaczęli wykorzystywać je po staremu.

Krowy stały się ponownie dostarczycielkami mleka, mięsa i skór.

Reklamy
Tagged with:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: