oto I owo

Uklepa

Posted in felieton literacki by hajton on 8 września 2013

uklepaKto by przypuszczał, że to takie proste? Że powstanie system obejmujący organizację wszystkich aspektów życia publicznego.

„Nie uda się”, „to się nie sprawdzi”, „skoro małe systemy zawodziły, to jak wierzyć w ten powszechny?” – wątpili wątpiący.

„I kto to właściwie wymyślił, komputer czy człowiek, bo jak komputer to będzie nieludzkie, a jeśli człowiek – pełne błędów” – wieszczyli wieszczący.

„Z daleka widać, że niedopracowane i jeszcze ta głupia nazwa…” – krytykowali krytykanci.

Jednak system zaczął funkcjonować z nadzwyczajną sprawnością i wydajnością. Obywatele przecierali oczy ze zdumienia. Jak to się działo, że problemy nierozwiązywalne przez lata, dekady, a może i wieki, znikały niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki?

Skończyły się kolejki w placówkach służby zdrowia. Właściciele psów sprzątali po swoich pupilach. Drzewa zieleniły się. Kwiliły ptaki. Kręciły się wrzeciona przędzy i czasu. Na twarzach zagościły uśmiechy. Na skwerach zapanowała życzliwość. W środkach komunikacji publicznej wszyscy ustępowali miejsca; w dobrym tonie było ustępowanie nawet stojących. Niektórzy podróżowali wręcz z łóżkami polowymi, gotowi użyczyć ich najbardziej potrzebującym. Służby miejskie już nie dawały się zaskoczyć pierwszym śniegom i mrozom, ba, śniegi i mrozy jakby złagodniały i atakowały łagodniej, wyrozumialej.

Szkolnictwo (łącznie z akademickim), przedszkolnictwo, a nawet żłobkarstwo poczęły wydawać piękne owoce, służba zdrowia wychodziła naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, a nawet samym pacjentom, tak, że przyjmowano ich nieraz w pół drogi, niekiedy wprost na ulicy, w parku lub tramwaju. Bariery architektoniczne uprzykrzające dotąd życie niepełnosprawnym znikały jedna po drugiej, jak przewracające się kostki domina.

Nikomu nie przeszkadzał już odmienny strój, odmienny pogląd lub wygląd, jakakolwiek w ogóle odmienność, zresztą nikt nie starał się prowokować innością, przeciwnie, mieszkańcy zabierali ze sobą po kilka par strojów, aby odziewać się zgodnie z niepisanym tradycjami danego miasta, miasteczka czy wręcz dzielnicy, przez którą przejeżdżali.

Długo można by wymieniać dziedziny, w których doszło do przełomowych zmian. Prościej będzie powiedzieć, że ulepszyło się po prostu wszystko.

Świat dostrzegał to; zewsząd napływały delegacje różnego szczebla, pragnące zgłębić tajemnicę fenomenu i przeflancować go na własny grunt.

Z niejakim zdumieniem dowiadywano się, że sprawcą historycznego zwrotu stał się system UKLEPA.

„UKLEPA? A co to właściwie znaczy?” – pytali goście z niedowierzaniem.

Ale dopiero odpowiedź zaskakiwała.

„Tego właściwie nikt nie wie, nawet my, twórcy pozostajemy w szarej strefie idei. Zastosowaliśmy algorytm najdalej posuniętej swobody, z jednym tylko obostrzeniem: dąż do zadowolenia, ale nigdy kosztem drugiego.”

„Ale, jak to tak?” – pytali nieprzekonani delegaci.

„Ano, tak to tak” – odpowiadali przekonani beneficjenci. „Każdy interpretuje system zgodnie z własną wizją. Dla jednego UKLEPA to tyle, co: Ucząc Kontrolować – Leczyć Elementarnie – Patrzeć Analitycznie. Dla innego: Upolować Kaszę – Latem Emigrować – Przyswoić Algebrę. A dla jeszcze kogoś: Utrzymać Klasę – Lewitować Ekonomicznie – Prać Adrenalinę. Ilu obywateli, tyle możliwości. Rozumiecie już?”

„Ależ… To głupie! Przecież można: Uwiarygodnić Kulturę – Lubić Europejki – Pisać Anonse. Ale równie dobrze: Upraszczać Kwadraty – Lepić Eukaliptusy – Pląsać Arytmetycznie. Gdzie tu sens?”

„Jeśli ten program przyniesie wam satysfakcję, nie szkodząc nikomu innemu, to co w nim jest złego? Proszę spróbować, sami się przekonacie.”

Zaskoczone delegacje wyjeżdżały z nadzieją, jednak UKLEPA nie przyjmowała się z łatwością. Dopiero po dodaniu garści lokalnych ingrediencji i uklepaniu na lokalną modłę zaczęła przynosić efekty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: