oto I owo

Mea pulpa

Posted in miniatury literackie by hajton on 17 lutego 2013

pomidoryAntonio postanowił zbudować piramidę. Z pomidorów.Czy istnieje bardziej rozpoznawalny symbol naszej, nie tylko kulinarnej, kultury niż pomidor? Bez większych problemów znalazł sponsora projektu, Fundację znaną z finansowania śmiałych przedsięwzięć. Zamówił całą tonę towaru doskonałej jakości. W solidnych skrzynkach po pięć kilogramów. Sztuka w sztukę dorodne warzywa. Okazy bez skazy. Jako że towar mimo wszystko nietrwały, Antonio odczuwał presję czasu. Obliczył (na oko) właściwe proporcje podstawy i wysokości. Na centralnym rynku miasteczka (za zgodą lub bez zgody burmistrza, tego nie wiem) przystąpił do dzieła.

Wkrótce pierwsza warstwa pokryła okrąg starego bruku. Kolejne powstawały szybciej, ale tylko do wyczerpania zasięgu ramion artysty. Od tej chwili z opustoszałych skrzynek Antonio zaczął budować prowizoryczne podesty. Na tyle prowizoryczne, że nie raz i nie dwa wpadał w górę pomidorów. To był już prawdziwy, pełen poświęcenia akt twórczy. Walka z niepokornym materiałem, grawitacją i własną słabością. Wspierana nieznośnym imperatywem tworzenia. Po pewnym czasie piramida przestała rosnąć, wciągając w grząskie jestestwo kolejne, nie rozciapane jeszcze sztuki. „Czyż nie jest to symbol odwiecznej walki człowieka ze zmieniającą się rzeczywistością?” – zachwycał się Antonio. Podbudowany teorią zmienił koncepcję. „Zamiast piramidy, dam performance o nazwie Człowiek skaczący w pulpę”. Gdy jednak wziął się do budowania wieży ze skrzynek, okazało się, że wiele z nich zniknęło. Praktyczni przechodnie – miast czekać na obiecany spektakl – systematycznie uszczuplali zapas budulca. 

Antonio stanął twarzą w twarz z ponurą rzeczywistością. Piramida nie wyszła, a skrzynki wyszły. Ni instalacja, ni performance.

Środek renesansowego rynku zalegała góra przecieru.

„To i tak jest piękne” – pomyślał artysta ukradkiem ocierając łzę. „Tu nikt nie dorasta do mojej sztuki.” Machnął ręką. I udał się do baru. Jakoś musiał wykorzystać resztę grantu przyznanego mu przez Fundację.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: