oto I owo

Piłka i taniec

Posted in felieton literacki, sport by hajton on 12 czerwca 2012

Balet, choć sztuka to wysublimowana, wymaga od tancerzy katorżniczej pracy na próbach i żelaznej kondycji w trakcie przedstawień. To najbardziej oczywiste podobieństwa do sportu wyczynowego. Ale są też inne. Wszak piłka nożna w dobrym wydaniu to prawdziwy spektakl baletowy. Przeciętny widz woli oglądać artystów niż rzemieślników. Przedkłada maestrię nad jatki. No chyba że sprowadzamy rzecz całą do pułapu barw plemiennych.

Zła wiadomość jest taka, że jeden z najsłynniejszych zespołów baletowych w historii, choć powstał w Paryżu, został założony przez Rosjanina – Siergieja Diagilewa i nosił nie budzącą wątpliwości nazwę „Balety rosyjskie”. Ale jest i dobra: najwybitniejszym tancerzem grupy – i jednym z najwybitniejszych w dwudziestym wieku – był Polak, Wacław Niżyński. W roku tysiąc dziewięćset jedenastym artysta wywołał skandal w Petersburgu, tańcząc w „Giselle” w samym tylko trykocie, bez obowiązujących wówczas baletmistrzów krótkich spodenek.
Inne czasy? Inna dyscyplina? Nie do końca.
Niedawno usłyszałem bowiem zapowiedzi naszych piłkarzy, którzy zobowiązali się do pokazania na boisku tego, co mają w spodenkach. Otóż, jakby to powiedzieć, zawartość ich szortów niespecjalnie mnie interesuje. Symptomatyczne zresztą, że podobnych deklaracji nie składają Rosjanie. Już wyjaśniam dlaczego. O ile nasze przysłowie związane z baletem brzmi:
Złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy
o tyle nasi wschodni sąsiedzi wyrażają to dosadniej:
Płochomu tancioru jajca mieszajut
Sugeruję więc naszym większą ostrożność, żeby jutro nie trzeba się było tłumaczyć.
Bez jaj, panowie. Za to z klasą!

P.S.
Mój pies wylosował już wynik dzisiejszego meczu, ale nie mogę się nim podzielić, bo a nuż się nie sprawdzi? Przypominam jednak, że imieniny dziś obchodzi Onufry. A jak mówi przysłowie:

W dzień świętego Onufra świeci słońce lub deszcz leje jak z kufra

Reklamy
Tagged with: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: