oto I owo

Ptaki miejskie

Posted in żarty literackie by hajton on 8 lutego 2012

Ciągły ubytek areałów wymusza na zwierzynie migracje. Nie inaczej jest z ptakami, które mają ułatwione zadanie; prostują skrzydła i – fru – już są gdzie indziej. Nasi skrzydlaci przyjaciele przemieszczają się chętnie. Gatunek wypiera gatunek, choć czasem dochodzi do koegzystencji. A wówczas o krzyżówki nietrudno.

Grupa ornitolingwistów przeprowadziła w aglomeracjach pionierskie badania, w wyniku których zdecydowała się wyodrębnić kilka nowych odmian. Za udostępnienie wyników szczególne podziękowania składam prof. Jaskółce z Muchołapek, oraz doc. dr habilitowanej, pani Kurce – Drozd z Myszołowów.

Jest pewien element, którego w ptakach nie doceniamy; to ich zdolności naśladowcze. Owszem, wszyscy wiedzą, że papugi, gwarki, czy bliższe nam drozdy i kosy mają w tej dziedzinie niebylejakie osiągnięcia. Jednak nowe osobniki idą z duchem czasu, przyswajając sobie zawołania, bez których w wielkomiejskiej dżungli trudno przetrwać. Samemu zdarzyło mi się kiedyś ustąpić z drogi pędzącemu ambulansowi, który okazał się krewnym paszkota. Zasłuchani w miejskie odgłosy przeważnie nie słyszymy co ptaki mają nam do powiedzenia. A one mówią to, co słyszą. Jak w krzywym zwierciadle uzyskujemy obraz naszej mowy potocznej.

W pobliżu stadionów piłkarskich zagnieździły się dwa podgatunki, które przynoszą zupełnie nowe spojrzenie na środowisko kibicowskie. Otóż, okazuje się, że tworzą je w zdecydowanej większości czyścioszki (ewentualnie miłośnicy częstego pierzenia) oraz zwolennicy muzyki chóralnej.

Czyścipiór Powtarzak intonuje bowiem z niesłychaną wręcz częstotliwością:

Wypierz dalej! Wypierz dalej!

Niestety, uroczy ten ptaszek ma niejakie trudności z wymówieniem głoski rz, więc zawołanie jego brzmi:

Wy-pier dalej! Wy-pier dalej!

Chórak Sprawiedliwy wyraża z kolei fascynację śpiewem stadnym  (stadionowym), co znajduje wydźwięk w sympatycznej frazie:

Sen-dzia chór! Sen-dzia chór!

Refren ten wydaje się zresztą sugerować, że decyzje arbitrów podejmowane są zazwyczaj przy zdecydowanej, chóralnej wręcz aprobacie miłośników sportu.

Wymieniona para ornitolingwistów jest na tropie dalszych gatunków powstałych z połączenia rodzimych skrzydlaków z elementem ptasim napływowym (nafruwowym). Naukowcy jednak nie chcą dzielić się odkryciami przedwcześnie.

Reklamy
Tagged with:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: